Handke.cz Akce

Akce pro veřejnost

Historické souvislosti a my

170613 hsam_01Šternberský klášter se stává dobrou adresou pro poznání i zábavu. Handkeho spolek v letošním roce mimo běžný provoz prezentace tohoto historického skvostu chystá večerní, trochu poučnou a hodně zábavnou procházku tajemnými prostorami kláštera. Vzhledem k omezené kapacitě hlediště loutkového divadla je potřeba se na tuto procházku objednat alespoň jeden den předem, SMS zprávou na tel. 604 591 340. Vstupné  bude obvyklé, ale návštěvník, který společný večer obohatí svým vystoupením z oblasti divadla, hudby, tance apod., získá podstatnou slevu na vstupném. Tato akce bude realizována v rámci projektu „Historické souvislosti a my“, který se uskutečňuje už třetím rokem a je finančně podpořen Olomouckým krajem a Městem Šternberk. Tato nabídka začíná 1. července 2017 a bude trvat po celé prázdniny. Začátek vždy ve 20 hodin na vnitřním nádvoří Šternberského kláštera na ulici Farní ve Šternberku.


170613 hsam_02170613 hsam_03

 

Model středověkého kláštera: jak se v klášterech kdysi žilo?

Atraktivní model typického středověkého kláštera včetně vybavení jednotlivých místností a figurek mnichů bude k vidění v bývalém augustiniánském klášteře ve Šternberku od soboty 23. dubna 2016.

Model je umístěn ve velkém sále objektu, je dlouhý cca tři a široký dva metry. Model kláštera byl obohacen o model klášterního pivovaru, větrného mlýna a sýpky. Hlavním posláním modelu ve Šternberku je ukázat, jak kláštery v minulosti fungovaly, jaká byla jejich náplň a účel. Model je instalován tak, aby mohli návštěvníci nahlédnout do všech jeho zákoutí, zespodu modelu budou viditelné krypty, což bude zajímavé zejména pro děti.

Model je pořízen jako součást projektu Historické souvislosti a my, který podporuje Olomoucký kraj i město Šternberk.

Model vyrobili na zakázku šternberského Handkeho spolku studenti Střední řezbářské školy v Tovačově.

Celý článek...
 

Umělecká kamera zachytila klášter v čase

Máme radost!

Za podpory Olomouckého kraje a Města Šternberk a ve spolupráci s projekterm PamátkyDnes.cz vznikl krátký dokument, který uměleckou formou shrnuje část historie augustiniánského kláštera. 

Na webových stránkách projektu PamátkyDnes.cz je film k dispozici i s anglickými titulky.  

 

 

 

Olomoucký kraj a město Šternberk nás podporuje


Olomoucký kraj a město Šternberk nás již třetím rokem podporují v pořádání akcí v rámci projektu "Historické souvislosti a my". Děkujeme!

 

Duchovně-kulturní inkubátor

Můžeme s potěšením říci, že naše dlouhodobé úsilí vnést smysl do prostor bývalého augustiniánského kláštera ve Šternberku pokročil v tom směru, že již nic nebrání v tom, aby došlo k zastřešení vnitřniího nádvoří, a tím pádem, aby v historickém objektu mohl vzniknout duchovně-kulturní inkubátor.

Jsme rádi, že historický objekt kláštera zaujal i šternberský auto-moto klub Ecce Homo, který zde v letošním roce otevře stálou expozici závodní trati Ecce Homo.

Městu Šternberk se podařilo získat příspěvek z Evropské unie a v tomto roce probíhají v některých sálech rekonstrukce podlah, dveří, štuků a nástropních maleb.

 

putovani-casem2015

 

 

Výstava Čas houslí

Ve Šternberku je k vidění sbírka desítek vzácných houslí

Čas houslí: pět století královského nástroje. To je název výstavy, kterou můžete v bývalém klášteře a ve šternberské Expozici času navštívit až do konce tohoto roku. 

Výstava ukazuje tvarovou pestrost houslí a je rozdělena podle modelů a způsobu výroby. Můžete se seznámit  s historií jejich vývoje, nejznámějšími houslařskými dílnami a poznáte rozdíly mezi mistrovskou a manufakturní prací. Nechybí ani přehled současných trendů.

K zajímavým exponátům patří např. mistrovská dvanáctistrunná mandolína od firmy Ignaz Mettal, housle vyrobené v Schönbachu k výročí vlády rakouského císaře Františka Josefa I., indické housle sarangi nebo housle ruského zajatce z tábora v Podhradě u Chebu (1914–1915).

Zatímco Expozice času nabídne více než 50 koncertních a mistrovských nástrojů (vzácné modely Stradivari, Guarneri, Amati apod., jejichž hodnota se pohybuje v řádech deseti tisíců korun), v bývalém klášteře si prohlédnete školní a koncertní nástroje a také expozici houslařské dílny Pavla Celého.

Všechny vystavené modely jsou součástí sbírky Karla Zapletala a Strunalu CZ a.s. Na výstavu zvou Město Šternberk, Městská kulturní zařízení, Expozice času a Handkeho občanské sdružení.

 

 

housle_vystava_copy

 

Děkujeme za podporu EU a ESF


Projekt CZ.1.04/2.1.00/03.00015
Veřejně prospěšné práce

Jak pomohla Evropská unie a Evropský sociální fond naší organizaci?

V letech 2007 - 2015 jsou vytvářena pracovní místa veřejně prospěšných prací (VPP) také v rámci projektu „Vzdělávejte se pro růst! – pracovní příležitosti", který je v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

V období od 1.6.2013 do 31.12.2013 byla v organizaci Handkeho občanské sdružení Šternberk-Těšíkov v rámci projektu podpořena 3 pracovní místa na VPP za 273.741 Kč, z toho výše příspěvku z Evropského sociálního fondu činila 85%, tj. 232.680 Kč a ze státního rozpočtu České republiky činila 15%, tj. 41.061 Kč.

Pracovní místa podpořená v rámci VPP byla zaměřena na úklidové práce v areálu bývalého Augustiniánského kláštera, dozor historických artefaktů apod., s cílem zaměstnání obtížně umístitelných osob na volném trhu práce. Jedná se především o osoby s nízkou úrovní vzdělání, dlouhodobou nezaměstnaností, vyšším věkem, popř. se zdravotním postižením apod., kterým tak bylo umožněno zařadit se do pracovního procesu.

 

Stálá výstava betlémůbetlemy2013
 

Přijeďte na kole!

Láká velkolepý interiér bývalého augustiniánského kláštera a rádi byste jej navštívili v rámci svého cyklovýletu? Pokud si kladete otázku, zda bezpečně zaparkujete svá kola, máme pro Vás dobrou zprávu: 

CYKLISTÉ JSOU U NÁS VÍTÁNI!

Kola Vám bezplatně uschováme, tak, abyste je na konci prohlídky našli v původním stavu.  

 

 

Stálá loutková scéna


Při prohlídce můžete zavítat do světa loutek. Expozice zahrnuje historické marionety, maňásky z padesátých let, staré kulisy a loutky, které byly nalezeny v kulturním domě ve šternberské místní části Dalov.

Výstava byla otevřena v pátek 14. září 2012. Vernisáž obohatilo i představení prostějovského divadla Starost O rytíři Šnofoniusovi a princezně Mordulině. Zároveň se veřejnost mohla seznámit s publikací  Vlasty Hlůzové Ochotnické divadlo ve Šternberku, která mapuje historii nejen loutkového divadelnictví ve Šternberku.

Atmosféru vernisáže i loutky samotné zachycují snímky ve fotogalerii.

Reportáž z dění v bývalém augustiniánském klášteře během Dnů evropského dědictví můžete shlédnout zde:


 
 GIVT banner full