Handke.cz Pro školy

Nabídka pro školy

Pojem kláštera v historických souvislostech

 

Mnozí z nás jsou přesvědčeni, že klášter je jev spojený čistě s křesťanstvím. Ale co naše lidská paměť sahá, tento fenomén se objevuje již dávno před ním, a to na území Asie. Klášter tak, jak jej vnímaly tamní kultury, lze přirovnat k našim hvězdárnám. Jejich smyslem je prostupovat tajemství vesmíru. Posláním klášterů je - skrze meditaci a vzdělání - pronikat do tzv. transcendentálních sfér. 
 

V historii evropského kontinentu hrály nezastupitelnou úlohu především irské kláštery. Po pádu Římské říše se Evropa zmítala v ničivých válečných konfliktech. V nich právě irské kláštery působily jako oázy vzdělanosti a kultury, což potvrzují současní historikové. Bez klášterů by Evropa ztratila hodnoty řecké a římské kultury. 

I v českých zemích sehrály tyto instituce nenahraditelnou roli v propagaci kultury a umění. 
 

Šternberský klášter jako inspirativní studijní prostor


Návštěva jedinečného areálu Šternberského kláštera dává prostor seznámit se s historií, architekturou, výtvarným a hudebním uměním od období gotiky po současnost. Obsah prohlídky je vždy přizpůsoben věkovým kategoriím žáků a studentů a eventuálním požadavkům pedagogického doprovodu.  

Prohlídka začíná seznámením se s historií objektu kláštera, který má v současné době dva majitele: Město Šternberk a římskokatolickou farnost. Poté se vypravíme do podzemí kláštera, kde se dotkneme stavebních prvků z období gotiky a baroka. V prvním patře jsou zastoupeny malby barokních umělců v těsné blízkosti děl současných autorů. Mezi nimi jsou přítomny i práce studentů uměleckých škol: Střední školy řezbářské v Tovačově a Střední odborné školy lesnické a strojírenské ve Šternberku.

Umění a příroda tvoří v našem pojetí neoddělitelný celek, proto u nás můžete pozorovat i neuvěřitelné společenství živých včel v prosklených úlech. V okolí kláštera se setkáte také s dalšími obyvateli živočišné říše.

V rámci hudebního vzdělávání žáci a studenti vyslechnou hru na různé hudební nástroje včetně monumentálních varhan. Od dubna do konce roku 2014 zde probíhá zajímavá výstava houslí a houslařství, která připomíná výročí 500 let existence houslí v Evropě.

Město Šternberk je známo jako město času. I v našem areálu se proto setkáte s technickou dokonalostí věžních hodin. 

V městské části bývalého kláštera je malá loutková divadelní scéna, kterou můžete využít jak k okamžité improvizaci tak k prezentaci předem připravených scének, a to za použití vlastních nebo zapůjčených loutek.   

Neopakovatelným zážitkem je výstup na chrámový kúr, do blízkosti monumentálncíh varhan s ohromujícím výhledem na freskovou výzdobu kostela.

Tečku za prohlídkovou trasou tvoří zážitek z pohledu do velkého krasohledu pražského výtvarníka Petra Lorence.

Prostory bývalého kláštera pravidelně oživují i časově omezené expozice: Zjara letošního roku bude v objektu probíhat krajská přehlídka výtvarných oborů ZUŠ a na podzim bude zahájena celostátní výstava prací posluchačů těchto škol.

Vstupné:
Žáci do 15 let....................20 Kč
Studenti.............................50 Kč
Pedagogický doprovod......vstup zdarma.
Pro větší komfort doporučujeme předem se objednat na tel.: 604 591 340 nebo na adrese: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Školním skupinám také nabízíme možnost využití sálů k různým aktivitám.

Autobusem je možný příjezd na ulici Dvorská, kde je možnost zaparkování autobusu. Areál bývalého kláštera se nachází od parkoviště 150 metrů.

Město Šternberk se nachází na pomezí Nízkého Jeseníku a svou historií i současností se řadí mezi místa, která disponují zajímavými objekty. Najdete zde také významnou Expozici času a Hrad Šternberk. Zdejším památkám vévodí monumentální stavba klášterního kostela Zvěstování Páně.

Možnosti ubytování najdete na www.sternberk.eu.

 

 7


Děti se při prohlídce seznámí s problematikou hry na varhanyDěti se při prohlídce seznámí s problematikou hry na varhany
 
 
Šternberk 2
EnglishDeutschItalianoFrançaisPolski

Návštěvní doba:

Prohlídky úterý-neděle
od 10:00 do 16:00
 
Pro jiný čas prohlídky
nás prosím kontaktujte
na tel.: 604 591 340
 

Opening hours:

Seightseeing tour
from Tuesday to Sunday
from 10.00 AM to 4.00 PM

Jsme na Facebooku